60 let GZ Celje in PGE Celje
Leta 2015 v Sloveniji obeležujemo 60-letnico obstoja velikega števila gasilskih zvez, saj so bile v letu 1955 kot posledica sprejema Zakona o gasilstvu v letu 1948 in upravnih sprememb, ki so uvajale sistem komun v Sloveniji, ustanovljene številne občinske gasilske zveze.
Gasilstvo v Celju ima bogato zgodovino, saj je avgusta minilo 144 let od ustanovitve prve celjske požarne brambe, ki je v mestu postavila prve temelje zaščite pred požari in naravnimi nesrečami. V naslednjih letih, so bile ustanovljene požarne brambe v neposredni bližini mesta, v Škofji vasi 1905, v Gaberjih 1912. Ustanovni občni zbor Občinske gasilske zveze Celje je potekal v okviru počastitve desete obletnice osvoboditve in v okviru gasilskega tedna 22. maja 1955. Ob njeni ustanovitvi je bilo v Občinsko gasilsko zvezo vključenih 22 prostovoljnih in industrijskih gasilskih društev. 60 let od ustanovitve v letošnjem letu praznuje tudi Poklicna gasilska enota Celje. Po drugi svetovni vojni je ob pospešenem industrijskem razvoju nastala potreba po zanesljivejši požarni zaščiti, zato je Okrajni ljudski odbor 1. maja 1955 v okviru Prostovoljnega gasilskega društva Celje-mesto oblikoval poklicni gasilski vod, ki je pričel s stalnim dežurstvom. Ob razpadu Gasilskega društva Celje-mesto v letu 1958 se je preimenoval v Poklicno gasilsko četo, ki je v letu 1961 dobila nove prostore na Dečkovi cesti, kjer domuje še danes. V svoji zgodovini se je enota še večkrat preimenovala, od leta 2005 pa nosi ime Poklicna gasilska enota Celje. Danes za požarno varnost v Celju z okolico z roko v roki skrbita Poklicna gasilska enota Celje in 14 prostovoljnih gasilskih društev povezanih v Gasilsko zvezo Celje, zato tudi ni slučaj, da sta se Gasilska zveza Celje in Poklicna gasilska enota Celje odločili 60. rojstni dan praznovati skupaj.
Priprave na skupno praznovanje so bile skrbno načrtovane in so se pričele že v lanskem letu, ko je Komisija za zgodovino pri Gasilski zvezi Celje pričela s pripravo monografije 60 let Gasilske zveze Celje, ki je bila izdana ob tej priložnosti. Poklicna gasilska enota pa je skupaj s Televizijo Celje poleti letos zasnovala in posnela predstavitveni film.
Praznovanje je potekalo med 24. in 26. septembrom in je obsegalo več dogodkov. V četrtek, 24. septembra, je v Osrednji knjižnici Celje potekala predstavitev monografije in filma. V petek, 25. septembra je bila v Citycentru Celje otvoritev priložnostne filatelistične razstave, na kateri sta bili predstavljeni tudi priložnostni spominski znamki, ki sta ju ob praznovanju 60-letnice izdali Gasilska zveza Celje in Poklicna gasilska enota Celje. Sledil je najbolj svečan dogodek – svečana akademija, ki je ob neposrednem prenosu na Televiziji Celje potekala v dvorani Narodnega doma. Navzoče so nagovorili predsednik Gasilske zveze Celje, tovariš Vinko Sentočnik, direktor – poveljnik Poklicne gasilske enote Celje, gospod Janko Požežnik, župan Mestne občine Celje, gospod Bojan Šrot in predsednik Gasilske zveze Slovenije, tovariš Jošt Jakša. Na prireditvi sta bili podeljeni tudi skupni spominski plaketi Gasilske zveze Celje in Poklicne gasilske enote Celje, ki sta jih prejela župan Mestne občine Celje, Bojan Šrot in celjski škof, msgr. dr. Stanko Lipovšek. Prejemnik tretje skupne spominske plakete Darko But, generalni direktor Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje, na prireditvi zaradi službenih obveznosti ni bil prisoten, zato mu bo plaketa podeljena naknadno. Gasilski zvezi Celje in Poklicni gasilski enoti Celje so bila podeljena tudi posebna priznanja krovnih organizacij, Gasilske zveze Slovenije, Skupnosti gasilsko reševalnih zavodov Slovenije in Združenja slovenskih poklicnih gasilcev. Ob tej priložnosti sta obe gostiteljici podelili več priznanj najbolj zaslužnim gasilcem in gasilkam, drugim predstavnikom gasilskih organizacij in organizacijam, ki sodelujejo v sistemu zaščite in reševanja ter predstavnikom lokalne skupnosti.
V soboto, 26. septembra, je bila v dopoldanskem času izvedena skupna gasilska vaja na objektu Mestne občine Celje, z namenom preveriti operativno sposobnost gasilskih enot Gasilske zveze Celje in Poklicne gasilske enote Celje. Vaja je potekala ob predpostavki, da se je na objektu zaradi neznanega vzroka zrušil del strehe in stropa. Pri rušenju je kratek stik povzročil požar v 2. nadstropju zgradbe in v mansardi. V objektu, ki je skoraj prazen je ostalo nekaj ujetih ljudi, ki se zaradi gostega dima niso mogle rešiti na prosto. V vaji je sodelovalo 12 vozil, med njimi tudi dve avtomobilski lestvi in 55 gasilcev iz Poklicne gasilske enote Celje in prostovoljnih gasilskih društev GZ Celje ter reševalni pes. Gasilska vaja je bila izvedena na izjemno visokem nivoju ter dokazala dobro operativno pripravljenost in sodelovanje tako poklicnih kot prostovoljnih struktur, posebej pa nas veseli dejstvo, da je bila izjemno dobro obiskana tudi s strani občank in občanov. Poleg vaje so na parkirišču Spodnji grad potekale predstavitve gasilske tehnike prostovoljnih gasilskih društev Gasilske zveze Celje in Poklicne gasilske enote Celje, policije in drugih organizacij, ki delujejo v sistemu zaščite in reševanja. Sklepna prireditev 60-letnice je potekala 26. septembra, v Kulturnem domu Štore, kjer so bila podeljena spominska odlikovanja najbolj zaslužnim prostovoljnim gasilkam in gasilcem ter poklicnim gasilcem.
Tridnevno praznovanje je znova pokazalo in dokazalo, da znamo celjski prostovoljni in poklicni gasilci stopiti skupaj. Ne le ob intervencijah, kjer je dobro sodelovanje pogoj za uspešno delo, pač pa tudi ob takšnih svečanih dogodkih, ki prav tako krepijo medsebojno zaupanje in širijo prepoznavnost gasilske dejavnosti v javnosti.
Andreja Videc, GZ Celje
Več slik na FB strani Gregorja Katiča https://www.facebook.com/gregor.katic/media_set?set=a.10207585850311626.1073741929.1451495214&&type=3